JAK DBAĆ O ZDROWIE NÓG?

30-03-2021

Powszechnie wiadomo, że piękne zdrowe i zadbane nogi to wizytówka każdej kobiety. Choć mężczyźni także powinni dbać o zdrowie nóg, to właśnie kobiety znacznie bardziej narażone są na występowanie nieprzyjemnych i nieestetycznych przypadłości, jakimi są haluksy, czy żylaki. Dzięki kilku prostym ćwiczeniom i nawykom można znacząco zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować ryzyko ich powstania.

Regularna aktywność fizyczna

Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie. Wystarczy 30 minut dziennej aktywności, by nie tylko utrzymać kondycję swojego ciała na odpowiednim poziomie, lecz także dla zachowania zdrowia całego organizmu, w tym również nóg. Zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu jest niezwykle istotne w przypadku osób, których charakter pracy wymaga wielogodzinnego stania lub siedzenia. Podkurczone, czy założone nogi jedna na drugą także niekorzystnie wpływają na żyły, zaburzając przepływ krwi. Gdy sytuacja wymaga długiego siedzenia lub stania, postaraj się wykonywać co jakiś czas proste ćwiczenia nogami – zataczanie kółek palcami, podkurczanie i unoszenie stóp i napinanie mięśni.

Wygodne obuwie

Odpowiednie buty są bardzo ważne dla zachowania zdrowia nóg. Wysokie obcasy i zwężające się noski mogą być przyczyną powstania żylaków lub haluksów. But powinien być przede wszystkim stabilny, o elastycznej podeszwie, o szerokim nosku i niewielkim, 5-centymetrowym obcasie.

Dieta i zdrowy styl życia

Aby skutecznie zapobiegać chorobom nóg, warto zadbać o odpowiedni styl życia. Nadwaga może mieć bardzo zły wpływ na stan żył i przyspieszać proces powstawania żylaków. Palenie papierosów z kolei osłabia naczynia krwionośne, sprzyjając powstawaniu żylaków. Odpowiednia dieta i unikanie używek bez wątpienia wpłynie także korzystnie na zdrowie całego organizmu, nie tylko nóg.

Unikanie wysokich temperatur

Wysokie temperatury sprawiają, że naczynia krwionośne się rozszerzają, co sprzyja powstawaniu stanów zapalnych krwi w żyłach. Warto zatem ograniczyć czas spędzony na opalaniu, w saunie, czy nawet gorących kąpielach. SPRAWDŹ PRODUKTY PRZECIWŻYLAKOWE