JAK DZIAŁAJĄ RAJSTOPY PRZECIWŻYLAKOWE?

08-04-2021

Żylaki to problem nie tylko estetyczny, lecz także zdrowotny. W zależności od stopnia nasilenia objawów dostępnych jest wiele metod leczenia – od kompresoterapii po zabiegi. Tak jak operacje przeprowadza się wyłącznie w przypadku bardzo zaawansowanych stadiów choroby, tak kompresoterapię można stosować już jako profilaktykę oraz metodę leczenia i zapobiegania ich rozwojowi na każdym etapie choroby.

Kiedy stosuje się kompresoterapię?

Kompresoterapia, inaczej zwana leczeniem uciskowym to popularna, tania i nieinwazyjna metoda leczenia i profilaktyki, polegająca na zakładaniu specjalnych produktów uciskowych – pończoch, skarpet lub rajstop. Produkty te dostępne są w wielu wariantach, o różnych rozmiarach i różnym natężeniu ucisku. Ze względu na nieinwazyjność tej metody jest ona polecana na każdym etapie choroby oraz w jej profilaktyce, która szczególnie polecana jest kobietom, u których ryzyko wystąpienia żylaków jest podwyższone ze względu na ciążę, obciążenie rodzinne, czy pracę w pozycji stojącej lub siedzącej.

Jak działają rajstopy przeciwżylakowe?

Produkty przeciwżylakowe, jak rajstopy, czy pończochy uciskają kończynę, dzięki czemu sprawiają, że dociera do niej odpowiednia ilość krwi, a jej cyrkulacja nie jest w żaden sposób zaburzona. Specjalna konstrukcja produktów przeciwżylakowych sprawia, że nacisk jest równomiernie rozkładany na powierzchni nóg, a tym samym również na ścianki żył. Zapobiegają one powstawaniu obrzęków, poszerzaniu się żył, a nawet zmniejszają ich średnicę, wspomagają pracę zastawek żylnych, dzięki czemu krążenie żylne działa prawidłowo. Skuteczność kompresoterapii jest zależna przede wszystkim od regularnego i sumiennego korzystania, a także poprawnie dobranych i użytkowanych produktów uciskowych.

Jakie są klasy ucisku w produktach kompresyjnych?

Wśród produktów kompresyjnych wyróżnia się 4 klasy ucisku. Najniższa z nich służy profilaktyce (na przykład w czasie ciąży), a także osobom po operacji żylaków. Przy powstałych żylakach stosuje się produkty klasy II, z kolei klasa III służy osobom o dużej niewydolności żylnej oraz obrzękach limfatycznych. Najwyższy poziom ucisku mają produkty klasy IV, stosowane w ciężkich przypadkach oraz przy nieodwracalnych obrzękach limfatycznych. SPRAWDŹ PRODUKTY PRZECIWŻYLAKOWE