JAKIE POWINNO BYĆ OBUWIE ZDROWOTNE?

11-03-2021

Przy wyborze obuwia konsumenci najczęściej kierują się jego wyglądem. Dostępne w sklepach buty tworzone są w oparciu o najnowsze trendy – dotyczy to zarówno materiałów, kroju, jak i ich kształtu. Niestety moda i wygląd obuwia często okazuje się ważniejszy od funkcji, jaką mają pełnić. Codzienne jego użytkowanie może przyczynić się do szeregu problemów zdrowotnych jak haluksy, żylaki, bóle kolan, kręgosłupa i innych deformacji i zaburzeń układu ruchowego. Obuwie zdrowotne pomaga zapobiec tego typu komplikacjom.

Szeroki nosek

Wśród popularnego, tak zwanego konfekcyjnego obuwia bardzo często można spotkać zwężające się ku końcowi noski butów. Obuwie zdrowotne zapewnia anatomiczny wierzchołek w kształcie stopy, który zapewnia wystarczającą ilość miejsca na palce, nie ściska, ani nie tłoczy ich, zapobiegając powstawaniu haluksów i innych deformacji. Odpowiednia ilość przestrzeni w bucie bardzo ważna jest także dla osób o wysokim podbiciu stopy.

Odpowiedni obcas

Najbardziej dopasowany pod względem fizjologicznym i anatomicznym obcas w butach powinien wynosić w granicach od 2 do 5 centymetrów. Wyższy obcas wpływa na zbyt duże obciążenie palców, skracając mięśnie i ścięgna łydek, prowadząc do problemów z kolanami i kręgosłupem. Częste i długotrwałe noszenie bardzo wysokich obcasów zaburza ponadto przepływ krwi w nogach, prowadząc do ich obrzęku i powstania żylaków.

Naturalny materiał

Odpowiedni materiał jest także istotny podczas wyboru obuwia – najlepiej sprawdzą się materiały naturalne, przewiewne. Obuwie zdrowotne często zawiera w swojej budowie wkładki pochłaniające i odprowadzające wilgoć, zapobiegając tym samym powstawaniu i namnażaniu się bakterii.

Rodzaj podeszwy

Podeszwa butów zdrowotnych powinna mieć zdolność do tłumienia drgań powstałych podczas chodzenia. Powinna być ona elastyczna i dość lekka. Elastyczny materiał, szczególnie w obszarze palców zapewni dobre odbicie stóp od ziemi. Powszechnie uważa się, że obuwie zdrowotne jest mało estetyczne i przeznaczone głównie dla osób starszych i z problemami zdrowotnymi. Współcześnie producenci butów zdrowotnych starają się dążyć za modą, jednocześnie spełniając odpowiednie standardy zdrowotne, by spełniały one swoje podstawowe funkcje. SPRAWDŹ OBUWIE ZDROWOTNE