PRZYCZYNY POWSTAWANIA ŻYLAKÓW

21-01-2021

Choć pierwsze opisy objawów niedrożności żył kończyn dolnych pojawiły się już w starożytności, specjaliści do dziś nie są zgodni, co dokładnie powoduje ich powstawanie. Mimo braku jednoznacznej przyczyny istnieje wiele czynników, które powszechnie uważa się za okoliczności sprzyjające rozwojowi tego schorzenia. Przybliżamy je czytelnikom w poniższym artykule.

Dziedziczone predyspozycje genetyczne

Jeżeli obydwoje rodziców cierpi na przewlekłą niewydolność żylną w kończynach dolnych, prawdopodobieństwo, że ich dziecko będzie borykało się z pajączkami, wynosi blisko 80%. Osoby obciążone takim ryzykiem powinny pamiętać o tym, że w przypadku stosowania profilaktyki czy szybkiego leczenia przy pierwszych objawach, schorzenie może przebiegać łagodnie. Dlatego nie warto zwlekać z rozpoczęciem jego leczenia i stosować profilaktykę np. poprzez noszenie rajstop przeciwżylakowych.

Nadwaga i otyłość

Wzmożone ciśnienie w żyłach, które powoduje powstawanie pajączków, może być wywołane na skutek nadwagi i otyłości. Często jest ona powiązana z niską aktywnością fizyczną w ciągu dnia, która spowalnia odpływ krwi z kończyn dolnych. Występowanie wspomnianych czynników może także utrudniać przebieg diagnostyki czy późniejszego leczenia. Wynika to z tego, że osoby z nadprogramowymi kilogramami mogą mieć umiejscowione żyły w tkance podskórnej, przez co nie są one tak dobrze widoczne podczas badania USG jak w przypadku pacjentów o prawidłowej masie ciała.

Styl życia niekorzystny dla zdrowia

Osoby, które unikają aktywności fizycznej, posiadają siedzącą lub stojącą pracę, są bardziej narażone na występowanie żylaków. „Ruch to zdrowie” - jest wiele prawdy w tym powiedzeniu, dlatego jednym z działań profilaktycznych jest aktywność fizyczna taka jak m.in. pływanie, marszobiegi czy jazda na rowerze. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na sylwetkę, ale także na zmniejszenie ryzyka wystąpienia zastoju żylnego. Oprócz wymienionych powyżej przyczyn istotne mogą być także nieprawidłowe dobrane obuwie (np. na zbyt wysokim obcasie przekraczającym cztery centymetry wysokości) czy istnienie wad takich jak m.in. płaskostopie. Przy występowaniu tych czynników warto sprawdzić stan drożności żył poprzez wykonanie badania dopplerowskiego czy noszenia rajstop uciskowych. SPRAWDŹ PRODUKTY PRZECIWŻYLAKOWE