ŻYLAKI – CO TO JEST, SKĄD SIĘ BIORĄ I JAK JE WYLECZYĆ?

19-04-2021

Żylaki są przypadłością nie tylko nieestetyczną, lecz również mogą być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych spowodowanych niewydolnością żylną. Zdecydowanie częściej problem ten dotyka kobiet niż mężczyzn, a ryzyko ich powstawania rośnie wraz z wiekiem.

Co to są żylaki i jakie są ich objawy?

Żylaki objawiają się jako nadmiernie poszerzone, często wystające żyły, pojawiające głównie na łydkach, pod kolanami i udach. Powstają stopniowo i bardzo łatwo przeoczyć pierwsze fazy choroby. Z początku widać jedynie siateczkę płytko położonych czerwonych lub fioletowych żyłek, która z biegiem czasu staje się coraz wyraźniejsza, a żyły stają się szersze i wypukłe. Temu procesowi towarzyszą często mrowienia, pieczenia nóg, ból, mocne i częste skurcze mięśni, szczególnie nocą oraz uczucie ciężkich nóg.

Dlaczego powstają?

Główną przyczyną powstawania żylaków są uwarunkowania genetyczne – zatem jeśli w rodzinie pojawił się ten problem, z większym prawdopodobieństwem wystąpi także u młodszych pokoleń. Choroba może postępować szybciej w przypadku osób prowadzących niezdrowy tryb życia, pozbawiony ruchu, a także u osób starszych. Także siedząca lub stojąca praca, nieodpowiednia garderoba, dieta i nadwaga mogą wpłynąć na to, że objawy się pojawią.

Profilaktyka i leczenie

Jeśli w twojej rodzinie pojawił się problem żylaków, koniecznie zadbaj o odpowiednią profilaktykę, żeby zapobiec wystąpieniu choroby. Zaleca się wdrożenie w życie zdrowych nawyków: aktywność fizyczna przynajmniej 3 razy w tygodniu po 30 minut, eliminacja z diety przetworzonej żywności, cukru i zastąpienie ich produktami bogatymi w błonnik. Jeśli dostrzeżesz pierwsze objawy choroby, zgłoś się do lekarza, który wykona badanie diagnostyczne USG Doppler i dobierze odpowiedni sposób leczenia. Na pierwszych etapach najczęściej stosowane są terapie uciskowe wsparte farmakologią, a gdy choroba jest już bardziej zaawansowana, stosuje się zabiegi ostrzykiwania lub nawet leczenie chirurgiczne. Jeśli jesteś w grupie ryzyka wystąpienia żylaków ze względu na płeć, wiek i uwarunkowania genetyczne bardzo ważna jest profilaktyka i prowadzenie odpowiedniego stylu życia, który pomoże spowolnić lub zahamować rozwój choroby i zmniejszyć nieprzyjemne objawy. Gdy dostrzeżesz pierwsze sygnały towarzyszące chorobie, koniecznie udaj się do specjalisty. SPRAWDŹ PRODUKTY PRZECIWŻYLAKOWE